Görme Engelliler

TARİHÇE

      1984 yılında Yazıkonak belde olmadan önce yalnız bir okul vardı. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Yazıkonak Merkez İlkokulu adlı okulda sürdürülüyordu. Ancak göçler nedeniyle nüfus gittikçe artmış ve mevcut okul ihtiyaca cevap veremeyecek hâle gelmiştir.

 

      O zaman Yazıkonak Merkez İlkokulu Müdürü Müştak YALÇIN, Köy İhtiyar Heyeti ile görüşerek ikinci bir okulun yapılmasını önerdi. Köy ihtiyar Azası Yusuf DEMİR in ikinci bir okul yapılması konusundaki istekli tavrı ile Muhtar Ahmet TOZU´nun başkanlığında toplanan Köy İhtiyar Heyeti ikici bir okulun yapılması için yetkili makamlara müracaat edilmesi hususunda karar aldı. Yapılan müracaat neticesinde Elazığ Valiliği onayı ile okulun devlet-köylü işbirliğine dayalı olarak yapılması kararlaştırıldı. Valilik tarafından "Salma Yolu ile" arsanın alınması için Yazıkonak Köyü halkından para toplanması kararlaştırıldı. Toplanan para ile arsa, Kamer ŞAHİN ve Binali EROL´dan alınarak Milli Eğitim Müdürlüğü´ne devredildi.

 

      Okulun yapılmasında dönemin Hava Tabur Komutanı Ekrem YILDIRIM´ın  destek ve teşviki oldukça önemlidir.1985 yılının yaz mevsiminde 5 derslikli okul inşaatına başlanmıştır. 0kul, müteahhit Halil SERTKAYA´ya yaptırılmıştır. Okulun inşaatı hemen tamamlanmış. 1985-1986 Eğitim Öğretim Dönemi´nde hizmete girmiştir.

 

      Yazıkonak Merkez İlkokulu müdürü Müştak YALÇIN, yapılan bu okulun müdürlüğünü de geçici olarak yürütmüştür. Okul yapıldığı sırada etrafında 8 ev olduğu için Elazığ Valiliği´nin onayı ile bu okula 8 Evler İlkokulu adı verilmiştir.

 

      Okul Müdürü Müştak YALÇIN’IN girişimiyle okulun bahçesine, Elazığ Tarım İI Müdürlüğünden temin edilen 45 adet meyve fidanı dikilmiştir. Keban Plastik Fabrikası´nın desteğiyle okulun çevresine beton direkler dikilmiş ve okulun çevresi 8. Kolordu Komutanlığı´ndan temin edilen dikenli telle çevrilmiştir. 19.02.1990´da okul müdürlüğünü yürüten Müştak YALÇIN’IN yerine Mevlüt DEMİROL müdür olarak atanmıştır. Okul, 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı´ndan itibaren ilköğretim Okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır.  Yazıkonak Belediyesi ,8 Evler İlköğretim Okulu çevresinde imar plan, uygulama v.s yapılan yol genişletme çalışmaları neticesinde 4750 m2´lik arsa 3050 m2´ye inmiştir. Açılan yola Yazıkonak Belediyesi tarafından taş parke döşenmiştir.

       Okul Müdürü Mevlüt DEMİROL, Okul-Aile Birliği, Yazıkonak Belediyesi ve çeşitli kuruluşların katkılarıyla imar uygulamaları sırasında kaldırılan beton direkler ve dikenli tellerin yerine okulun üç tarafına tuğla duvar yapılmıştır. Dönemin Yazıkonak Belediye başkanı Nurettin AYDIN´ın talimatıyla okulun doğu tarafına beton direkler dikilmiş ve etrafı dikenli telle çevrilmiştir.

       Okul Müdürü Mevlüt DEMİROL´un girişimleri ve gayretli çalışması neticesinde Yazıkonak Beldesi´nin Cumhuriyet Mahallesi´nde yeni okul binasının yapılması çalışmaları olumlu sonuçlanmış ve yeni okul binası yapılması çalışmaları hız kazanmıştır.

15.06.2005´de Okul Müdürü Mevlüt DEMİROL´un tayini Keban ilçesi Fevzi ÇAKMAK İlköğretim Okulu´na çıktığından yerine Altınçevre İlköğretim Okulu müdürü Hilmi GÜLER atanmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü´nce yapılan ihale sonucunda 2006 yılında yeni okul inşaatına başlanmış ve 21.12.2006 ‘da okul inşaatı tamamlanmış ve eğitim öğretim için hazır duruma getirilmiştir.

Yeni yapılan okul binasında 2 Şubat 2007´den itibaren eğitim öğretime başlanmıştır.2007-2008 Eğitim Öğretim Yılı´nın II. Dönemi’nden itibaren eğitim öğretim çalışmalarına geçilmiştir.

12.02.2008´de meydana gelen deprem sonucunda Kanuni Sultan Süleyman İlköğretim Okulu kullanılamaz duruma geldiğinden, bu okul eğitim öğretim çalışmalarına yeni okulu yapılıncaya kadar okulumuzda devam etmeye başlamıştır. 

Okulumuzun ismi 17.09.2008 tarihli ve 32717 sayılı Valilik oluru ile Şehit Piyade Binbaşı Zafer Kılıç İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir.

 

18 Mart 1970´de Elazığ ili Keban ilçesinde doğan, ilk öğrenimini Elazığ Dumlupınar İlkokulu´nda orta kısmını Elazığ Anadolu Lisesi´nde orta öğrenimini Kuleli Askeri Lisesi´nde tamamlayarak,1992 yılında Kara Harp Okulu´dan Piyade Teğmen olarak mezun olduktan sonra sırasıyla Piyade Okul Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Dağ Komando Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ve 3.Komando Tugay Komutanlığı görevini yürütürken 23 Şubat 2008´de Kuzey Irak´a düzenlenen sınır ötesi şafak hareketine katılan ve aynı gün saat 20.00 sıralarında bölücü terör örgütü mensupları ile girilen çatışmada meydana gelen patlama sonucu şehit olan Pyd.Bnb.Zafer Kılıç´ın ismi;Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü´nün 23.11.1999 tarihli ve 12361 sayılı emirleri ve Milli Eğitim Bakanlığı´na Bağlı Kurumlara Ait Açma,Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği´nin 9.maddesinin (d) fıkrası gereğince 18.01.2007 tarihinde yeni binasına taşınan ilimiz Yazıkonak 8 Evler İlköğretim Okulu´na verilerek ismi "Elazığ Şht.Pyd.Bnb. Zafer KILIÇ İlköğretim Okulu" olarak değiştirilmesi Elazığ Valiliği´nin 17.09.2008 tarihli ve 32717 sayılı oluru ile gerçekleşmiştir. 

 

 Yazıkonak 8 Evler İlköğretim Okulu ( Şht.Pyd.Bnb. Zafer KILIÇ İlköğretim Okulu)  sabahçı olarak, Kanuni Sultan Süleyman İlköğretim Okulu´da öğlenci olarak 2011-2012 yılının ilk haftasına kadar eğitim öğretime devam etmiştir. Okulumuz kendi binasında tek okul olarak eğitim öğretim çalışmalarını sürdürmüştür.

4+4+4  Eğitim sistemiyle 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında Okulumuz  Şht.Pyd.Bnb. Zafer KILIÇ Ortaokulu olarak eğitim-öğretime başlamıştır.